Sort by

G has logged 75 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Robocop: Prime Directives

Robocop: Prime Directives

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain EO

Captain EO

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Appleseed

Appleseed

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
F/X

F/X

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Enemy Mine

Enemy Mine

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stoned

Stoned

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
All Things Must Pass

All Things Must Pass

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nightflyers

Nightflyers

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Caddyshack II

Caddyshack II

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Creature

Creature

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Žižek!

Žižek!

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry