ᴊᴏᴇ has logged 53 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
J.D.'s Revenge

J.D.'s Revenge

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cure

Cure

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fan

The Fan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amer

Amer

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hamburger Hill

Hamburger Hill

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry