Joe has logged 358 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Edit this entry  
04
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Edit this entry  
29
People Will Talk

People Will Talk

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Edit this entry  
27
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★
Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Aelita: Queen of Mars

Aelita: Queen of Mars

1924
×
Edit this entry  
24
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★
Edit this entry  
18
Limelight

Limelight

1952
×
★★★½
Edit this entry  
17
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★
Edit this entry  
16
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
Edit this entry  
16
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Edit this entry  
15
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
The Oyster Princess

The Oyster Princess

1919
×
Edit this entry  
13
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★
Edit this entry  
12
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
Edit this entry  
12
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
Edit this entry  
11
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
Edit this entry  
11
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
Edit this entry  
11
Neighbors

Neighbors

1920
×
Edit this entry  
09
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
Edit this entry  
08
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Edit this entry  
06
Enduring Love

Enduring Love

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Luke's Movie Muddle

Luke's Movie Muddle

1916
×
Edit this entry  
04
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Edit this entry  
03
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
02
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Edit this entry  
02
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Edit this entry  
02
After Death

After Death

1915
×
Edit this entry  
01
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
Edit this entry  
01
Ingeborg Holm

Ingeborg Holm

1913
×
Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★½
Edit this entry  
30
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Edit this entry  
25
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★
Edit this entry