• Dr. No

    Dr. No

    ★★½

    Mildly entertaining, rather boring

  • Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw

    ★½

    The opening scene is the best and most genre-fitting part of the movie. It is what you expect from Saw, and it has some amount plausibility. After the title card drops, this movie begins to drag terribly, and become a dull mess. It doesn’t help that the movie, despite being provide the exact circumstance to do so, never actually ends up saying anything around its context.
     The best part being Rock and Jackson’s interactions. Rock was never laugh out loud hilarious, but him and Jackson seemed to be the ones having the most fun on set.

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★½

    Dave Bautista is too good for this movie, and dammnit, he’s trying to give his best to push through this really bad script.

  • Paranoia Agent

    Paranoia Agent

    ★★★★½

    This show is unforgiving, but it’s also much more extrospective than I’ve seen out of Kon otherwise, it gave me so much more than I initially expected with a premise like it presented

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★½

    Part 1: Really dumb but fun 80s cop movie
    Parts 2 and 3: Decent mid 2000s crime thriller
    Part 4: Every goddamn heist movie you’ve ever seen

  • Millennium Actress

    Millennium Actress

    ★★★★½

    So incredibly moving and visually mystifying, the story of a woman’s life framed inside her career as an actress, framed inside the story of a man that’s always respected and protected her trying to get the full understanding of her. I was in near tears by the end.

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    Such a powerful, uncomfortable film, blurring the lines between reality and fantasy, making the audience see and feel the subjective bias of the characters.

  • Tokyo Godfathers

    Tokyo Godfathers

    ★★★★½

    Such a pleasant, nice film; I love its premise, and it’s presentation was marvelous

  • Paprika

    Paprika

    ★★★★★

    My first Satoshi Kon movie, and possibly my favorite film concerning dreams as it’s central narrative

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

    I can see why this is a lot of people’s favorite movie, lots of its comedy can be brilliant at times, and charming at most others

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★★

    I watched this movie yesterday, and I’m still crying happy tears today

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★★★

    This gave me everything I didn’t know I wanted from a movie like this. Absolutely spectacular, with so much genuine passion and genuine vigor in its making.