• L'Atalante

    ★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★½

  • Boudu Saved from Drowning

    ★★★★

  • I Was Born, But...

    ★★½

  • Vampyr

    ★★★

  • Scarface

    ★★★½

  • The Blood of a Poet

    ★★★★

  • Mädchen in Uniform

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★

  • La Chienne

    ★★★½

  • M

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★½

  • Little Caesar

    ★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★½

  • Animal Crackers

    ★★½

  • Earth

    ★★★★

  • Rain

    ★★★½

  • The General Line

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Arsenal

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • Ghosts Before Breakfast

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Spies

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★½

  • The Jazz Singer

    ★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★½

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★½

  • By the Law

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★½

  • Strike

    ★★★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • Entr'acte

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★½

  • Nanook of the North

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • Within Our Gates

    ★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★½

  • Kuleshov Effect

  • The Immigrant

    ★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

  • Suspense.

    ★★★½

  • The Cameraman's Revenge

    ★★★½

  • Falling Leaves

    ★★★★

  • The Lonedale Operator

    ★★★½

  • A Corner in Wheat

    ★★★★½

  • Rescued from an Eagle's Nest

    ★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • The Infernal Cauldron

    ★★★

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★★

  • Life of an American Fireman

    ★★½

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

    ★★★½

  • The Big Swallow

    ★★½

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★½

  • Something Good - Negro Kiss

  • The Kiss

  • The Cabbage-Patch Fairy

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★

  • The Sprinkler Sprinkled