Jo Brennan has logged 372 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★½
Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Aniki-Bóbó

Aniki-Bóbó

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Edit this entry  
14
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
13
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★
Edit this entry  
13
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The War of the Worlds: Next Century

The War of the Worlds: Next Century

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Dog's Death

A Dog's Death

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolves

The Wolves

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Overnight

Overnight

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
El noctámbulo

El noctámbulo

2006
×
Edit this entry  
23
Historias de Verano

Historias de Verano

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Burning Night

Burning Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days

Days

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
For Sama

For Sama

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wilcox

Wilcox

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Edit this entry  
13
The Final Phase

The Final Phase

2020
×
Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hiroshima

Hiroshima

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Great Trip to a Small Country

A Great Trip to a Small Country

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Carmen Vidal, mujer detective

Carmen Vidal, mujer detective

2020
×
★★
Edit this entry  
06
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★
Edit this entry