Julia has logged 159 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scary Godmother: The Revenge of Jimmy

Scary Godmother: The Revenge of Jimmy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Loki

Loki

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry