Sort by

john has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Madness

Madness

1968
×
★★★
Edit this entry  
07
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apple in the River

Apple in the River

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stockholmsnatt

Stockholmsnatt

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A*P*E

A*P*E

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Night at the Alamo

Last Night at the Alamo

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Małni – Towards The Ocean, Towards The Shore

Małni – Towards The Ocean, Towards The Shore

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Shape of Things to Come

A Shape of Things to Come

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Wood and Water

Wood and Water

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rock Bottom Riser

Rock Bottom Riser

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombie Nightmare

Zombie Nightmare

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Replacements

The Replacements

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Jobe'z World

Jobe'z World

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kamen Rider Zero-One The Movie: REAL × TIME

Kamen Rider Zero-One The Movie: REAL × TIME

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Screen, Explosive Paradox

Once Upon a Screen, Explosive Paradox

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Nobody

Nobody

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Second Star to the Right and Straight On til Morning

Second Star to the Right and Straight On til Morning

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Round

Last Round

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Future Force

Future Force

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Music Palace

Music Palace

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mansfield 1962

Mansfield 1962

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Hidden

Hidden

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
H-E-L-L-O

H-E-L-L-O

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Color of Love

The Color of Love

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
An Image

An Image

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry