Highest rated films

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★½

  • A Prophet

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Instant Family

    ★★★★

  • Lucky

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 72 Films watched
  • 10.3 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Spree

Jan 1

Last Film

Rust Creek

Jul 29

Genres, countries & languages

Drama
54 films
Comedy
22 films
Thriller
20 films
Action
14 films
Crime
13 films
Horror
9 films
Sci Fi
8 films
Romance
7 films
Adventure
5 films
Fantasy
4 films
USA
44 films
France
14 films
UK
13 films
Canada
6 films
Germany
5 films
Australia
4 films
Belgium
4 films
Spain
3 films
Sweden
3 films
Denmark
2 films
English
63 films
French
13 films
Spanish
12 films
Russian
5 films
German
5 films
Korean
3 films
Arabic
3 films
Polish
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Godzilla
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Tenet
Average weighted rating:

3.4

Most Obscure

Savage
Average weighted rating:

3.1

Films Jack James watched in 2021

  • Rust Creek
  • Blood Red Sky
  • White on White
  • The Room
  • There Will Be Blood
  • Princess Cyd
  • Jumbo
  • Phoenix
  • The Dead Don't Die
  • Munyurangabo
  • The Death of Stalin
  • Shiva Baby
  • It Must Be Heaven
  • Another Round
  • Supernova
  • The Father
  • Snowtown
  • Old Joy
  • After Love
  • Promising Young Woman
  • Rare Beasts
  • Dark Phoenix
  • Army of the Dead
  • Nomadland
  • Tenet
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Rocketman
  • Oleg
  • Sound of Metal
  • A Colony
  • Palm Springs
  • Mommy
  • Minari
  • The Block Island Sound
  • A Prophet
  • Bad Day for the Cut
  • Encounters
  • Zack Snyder's Justice League
  • Underwater
  • Sentinelle
  • She Dies Tomorrow
  • Fire Will Come
  • The Art of Self-Defense
  • The Sisters Brothers
  • Red Dot
  • Lucky
  • Wake in Fright
  • Beats
  • Beginning
  • Eighth Grade
  • Instant Family
  • Booksmart
  • The Terminal
  • News of the World
  • RED 2
  • RED
  • Greenland
  • Under the Tree
  • Ham on Rye
  • Ratcatcher
  • Godzilla
  • Game Night
  • Zodiac
  • Falling Down
  • The Nightingale
  • mid90s
  • Saint Frances
  • Babyteeth
  • Savage
  • Crawl
  • Dredd
  • Spree

World map

Highly rated films Jack James is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Green Knight
  • The Suicide Squad
  • Luca

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more