Highest rated films

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Mogul Mowgli

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★½

  • Weathering with You

    ★★★★½

  • Mustang

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 116 Films watched
  • 9.7 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 5

Last Film

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
92 films
Thriller
31 films
Crime
19 films
Comedy
18 films
Action
16 films
Romance
13 films
Adventure
12 films
Sci Fi
11 films
Horror
11 films
Mystery
11 films
USA
61 films
France
29 films
UK
20 films
Germany
8 films
Spain
7 films
Canada
7 films
Sweden
6 films
China
6 films
Belgium
5 films
Japan
4 films
English
87 films
French
24 films
German
17 films
Spanish
11 films
Japanese
7 films
Chinese
5 films
Russian
5 films
Arabic
4 films
Italian
3 films
Hungarian
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Jack James’s most liked review

You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

★★★★★

It's alright you can go, you were never really here

I remember the first time I watched this film in my local cinema, I was in complete awe.
This has remained a polarised film among my friend group and whilst I see why people don't like it, the reasons they…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Ava
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Concrete Plans
Average weighted rating:

3.1

Films Jack James watched in 2020

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • First Man
  • Bumblebee
  • Zombieland: Double Tap
  • Calm with Horses
  • The Truman Show
  • Ava
  • Yes, God, Yes
  • Concrete Plans
  • Mank
  • World War Z
  • A Star Is Born
  • Wolfwalkers
  • Patrick
  • Shirley
  • Rocks
  • Kajillionaire
  • The Nice Guys
  • Drive
  • Mogul Mowgli
  • Saint Maud
  • South Terminal
  • Blade Runner 2049
  • Reach for the Sky
  • It
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Shoplifters
  • Overlord
  • And Breathe Normally
  • The Lighthouse
  • Ready or Not
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • Sorry to Bother You
  • Swallow
  • Ad Astra
  • The Devil All the Time
  • The Brand New Testament
  • Blade Runner
  • The Invitation
  • Mandy
  • Da 5 Bloods
  • Apocalypse Now
  • Howl's Moving Castle
  • I'm Thinking of Ending Things
  • All About My Mother
  • Taxi Driver
  • Giraffe
  • You Were Never Really Here
  • Echo
  • Under the Silver Lake
  • Rescue Dawn
  • Again Once Again
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Jumanji: The Next Level
  • Clouds of Sils Maria
  • The Invincibles
  • A White, White Day
  • Mulholland Drive
  • La Strada
  • A Russian Youth
  • Water Lilies
  • Mr. Klein
  • Ran
  • Biutiful
  • Thoroughbreds
  • Jojo Rabbit
  • Le Corbeau
  • Accident
  • Blue Valentine
  • Captain Fantastic
  • Bacurau
  • Neighboring Sounds
  • The Image Book
  • Secretary
  • Leave No Trace
  • A Countess From Hong Kong
  • The Rite
  • Mustang
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • The Proposition
  • Chaotic Ana
  • The Silence
  • Léon Morin, Priest
  • eXistenZ
  • The Wild Goose Lake
  • Lourdes
  • Wildlife
  • The Awakening of the Ants
  • So Pretty
  • A Quiet Place
  • The Miracle of the Sargasso Sea
  • The Platform
  • Toy Story 4
  • Phantom Thread
  • True History of the Kelly Gang
  • Color Out of Space
  • At Eternity's Gate
  • Atlantics
  • Good Time
  • Bait
  • Talking About Trees
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Horse Girl
  • The Lighthouse
  • Weathering with You
  • Parasite
  • Uncut Gems
  • Waves
  • Dancer in the Dark
  • 1917
  • Amanda
  • Long Day's Journey Into Night
  • Little Women

World map

Highly rated films Jack James is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Soul
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more