Highest rated films

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • So Long, My Son

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Children of Men

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Wind River

    ★★★★

  • By the Grace of God

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 23 Films watched
  • 1.9 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Children of Men

Jan 17

Last Film

Honey Boy

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
19 films
Thriller
8 films
Crime
6 films
Action
5 films
Comedy
4 films
Mystery
4 films
Adventure
3 films
History
3 films
Sci Fi
3 films
War
2 films
USA
19 films
UK
4 films
France
3 films
Belgium
2 films
Sweden
2 films
China
2 films
Argentina
1 film
Germany
1 film
English
21 films
Spanish
5 films
Latin
4 films
Italian
4 films
French
3 films
Chinese
2 films
Japanese
2 films
Arabic
1 film
Xhosa
1 film
German
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Children of Men
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Velvet Buzzsaw
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

By the Grace of God
Average weighted rating:

3.5

Films Jack James watched in 2019

  • Honey Boy
  • Wind River
  • A Ghost Story
  • The Two Popes
  • The King
  • Marriage Story
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • So Long, My Son
  • Sorry We Missed You
  • Knives Out
  • By the Grace of God
  • Monos
  • The Irishman
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Peanut Butter Falcon
  • Joker
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Midsommar
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Avengers: Endgame
  • Velvet Buzzsaw
  • Children of Men

World map

Highly rated films Jack James is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Super Deluxe
  • And Then We Danced

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more