Jack James has logged 116 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
03
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Concrete Plans

Concrete Plans

2020
×
★½
Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Patrick

Patrick

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
South Terminal

South Terminal

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Reach for the Sky

Reach for the Sky

1956
×
★★★½
Edit this entry  
31
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
And Breathe Normally

And Breathe Normally

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Giraffe

Giraffe

2019
×
★★½
Edit this entry