2020

jjennings85 jjennings85’s year in review

Highest rated films

  • His House

    ★★★½

  • The Lego Star Wars Holiday Special

    ★★★½

  • Host

    ★★★

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • Scoob!

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★★★

  • The Monster Squad

    ★★★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★

  • House of 1000 Corpses

    ★★★★

  • Hell House LLC

    ★★★★

  • The Last Man on Earth

    ★★★★

  • Jack Frost

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Robo Vampire

Apr 4

Most Watched

Hell House LLC

twice

Last Film

Santa Jaws

Dec 27

Genres, countries & languages

Horror
74 films
Thriller
36 films
Comedy
24 films
Mystery
16 films
Fantasy
11 films
Drama
11 films
Action
9 films
Sci Fi
8 films
Crime
7 films
Family
4 films
USA
64 films
Canada
10 films
UK
6 films
France
4 films
Spain
3 films
Italy
2 films
Serbia
2 films
Argentina
1 film
Montenegro
1 film
English
82 films
Spanish
5 films
French
3 films
Italian
3 films
German
2 films
Serbian
1 film
Swedish
1 film
Ukrainian
1 film
Vietnamese
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

jjennings85’s most liked review

Black Christmas

Black Christmas

★★★★

This was a first time watch for me and I’m a bit upset with myself because this was very enjoyable. There’s something special about older horror movies that seem to be missing in the ones released now. 
There are some great scenes and yeah most of the good stuff happens…

More reviews

jjennings85’s most liked list

Friday the 13th
Alien
As Above, So Below

My Top 50 Horror Movies

My top 50 horror movies/series
*If movie is part of a series/franchise only the first movie will be picked*
In no particular order

More lists

Highs and lows

Highest Average

Klaus
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Halloween
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Bonejangles
Average weighted rating:

2.3

Films jjennings85 watched in 2020

  • Santa Jaws
  • The Muppet Christmas Carol
  • Game Over
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Christmas Evil
  • Klaus
  • Jack Frost
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Black Christmas
  • Mortuary
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Bliss
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Possession of Hannah Grace
  • His House
  • The Shallows
  • Child's Play
  • Verotika
  • Rabid
  • The Cabin in the Woods
  • Deadbeat at Dawn
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Halloween
  • Southbound
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • WNUF Halloween Special
  • Crawl
  • Hell House LLC III: Lake of Fire
  • Leprechaun
  • Friday the 13th
  • Trick 'r Treat
  • Haunt
  • Hatchet
  • The Monster Squad
  • The Babysitter: Killer Queen
  • The Babysitter
  • Hell House LLC
  • Scream
  • House of 1000 Corpses
  • We Summon the Darkness
  • The Houses October Built
  • Devil
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Scoob!
  • Beyond the Door
  • Slender Man
  • Prevenge
  • Cecilia
  • Host
  • Velvet Buzzsaw
  • And Soon the Darkness
  • Grave Encounters
  • Frankenstein
  • The VelociPastor
  • Dead Heat
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Murder Party
  • Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini
  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel
  • Day of the Animals
  • Another WolfCop
  • The Last Man on Earth
  • House on Haunted Hill
  • Bonejangles
  • Killer Mermaid
  • Skins
  • Drive-In Massacre
  • Clownado
  • The Girl Next Door
  • Killer Sofa
  • Little Evil
  • The Fanatic
  • Snapdragon
  • Look Away
  • Invasion of the Blood Farmers
  • Meatball Machine
  • The Ritual
  • Would You Rather
  • All Hallows' Eve
  • The Funhouse Massacre
  • Hell House LLC
  • Robo Vampire

World map

Highly rated films jjennings85 is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more