Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Giggles

Dr. Giggles

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charlie's Farm

Charlie's Farm

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slaxx

Slaxx

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Demons

Demons

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hollywood Chainsaw Hookers

Hollywood Chainsaw Hookers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power

The Power

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Circus of Horrors

Circus of Horrors

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mutant Hunt

Mutant Hunt

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
18
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Void

The Void

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Phoenix Forgotten

Phoenix Forgotten

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Alien

Dr. Alien

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Corruption of Chris Miller

The Corruption of Chris Miller

1973
×
Read the review Edit this entry  
17
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry