Highest rated films

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

    ★★★★★

  • Raspberry

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • Youth

    ★★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★★

  • The Return

    ★★★★★

  • Shall We Dance?

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Another Round

Jan 8

Last Film

My Octopus Teacher

Apr 22

Genres, countries & languages

Drama
9 films
Comedy
5 films
Thriller
2 films
Romance
2 films
Horror
2 films
Family
2 films
Documentary
2 films
Crime
2 films
Mystery
1 film
Music
1 film
USA
5 films
Italy
3 films
France
2 films
Japan
2 films
UK
2 films
Sweden
1 film
Poland
1 film
English
8 films
Italian
4 films
Japanese
2 films
French
2 films
German
2 films
Russian
1 film
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Danish
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 68

Watchlist

Crew & studios

Jim’s most liked review

Another Round

★★★★★

So good.
Yes.
More later.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Return
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

The Ladykillers
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Nomadland
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Raspberry
Average weighted rating:

3.8

Films Jim watched in 2021

  • My Octopus Teacher
  • The Ladykillers
  • The Return
  • Deep Red
  • Nomadland
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • Youth
  • The Block Island Sound
  • Shall We Dance?
  • Divorce Italian Style
  • The Wind Rises
  • Raspberry
  • Peter Pan
  • Corpus Christi
  • Another Round

World map

Highly rated films Jim is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • In The Heights
  • Joji

Highly rated with Jim’s friends Patron

  • Meshes of the Afternoon
  • Paddington
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Chungking Express
  • Bo Burnham: Inside
  • Petite Maman
  • Minari
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Sound of Metal
  • Shiva Baby
  • Fallen Angels
  • Palm Springs
  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Tenet
  • Soul
  • Nomadland
  • Twilight
  • Saint Maud
  • Bad Trip
  • CODA
  • One Night in Miami...
  • Saw
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Love and Monsters
  • On the Count of Three
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Nobody
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • A Quiet Place Part II
  • The World to Come
  • Zack Snyder's Justice League
  • Promising Young Woman
  • Raya and the Last Dragon
  • Man of Steel
  • Another Round
  • Wrath of Man
  • Censor
  • The White Tiger
  • The Dig
  • Pieces of a Woman
  • In The Heights
  • Prisoners of the Ghostland
  • Oxygen
  • Psycho Goreman
  • WandaVision
  • I Care a Lot
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • Army of the Dead
  • News of the World
  • Kong: Skull Island
  • Those Who Wish Me Dead
  • Cruella
  • Godzilla vs. Kong
  • In the Earth
  • Willy's Wonderland
  • Malcolm & Marie
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • The United States vs. Billie Holiday

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more