• The Bird with the Crystal Plumage

    The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★

    Boning up on my giallo so I had to witness this journey through the land of Italian perverts as we try to track down THE Italian pervert. As to be expected you get hit with a nice twist in the end.

  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

    Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

    ★★

    It just goes to show that you need to bring more than just Jason killing a bunch of people. On paper they are making a Friday The 13th but you can feel it is missing the spirit and fun of the others outside of a few moments here and there. At least he turns into a little kid at the end

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    This movie really is something, James Wan decided to go for it and throw everything he had to dare the audience to come along for the ride. I’ve seen some people say this is bad and there are definitely parts that are but I also think it is on purpose? Right from the opening scene you can feel that the tone is slightly askew from Wan’s more recent horror releases. It feels a lot like James Wan’s answer to Leigh…

  • Don't Breathe 2

    Don't Breathe 2

    ★★★

    As to be expected if you’ve seen the first one, this leans into the gore and exploitation. I heard people talk about how bonkers it is and that may have fucked up my expectations. Still a solid watch, bring on more BLIND MAN

  • Candyman

    Candyman

    ★★

    I think people seem to forget that just because a piece of art deals with important subject matter, it doesn’t automatically make that piece good and/or important. Jordan Peele is becoming the king of this

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    I haven’t seen this since I was a kid and it holds up really well. Tony Todd rules and the exploration of myth and folklore is well done. Plenty of subtext that is intelligently handled except for maybe the very end which seems to kind of just embrace being a horror movie

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

    The first half of this movie is pretty bad all around, between the effects, the plotting and some of the performances. Tony Leung is effortlessly cool and brings a real presence to the film, he’s by far the best part of the movie, the fight choreography is also very well done. Simu Liu handles the action well and settles into the role by the end of the movie but weirdly enough he comes off very awkward when he’s trying to…

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

    Friday the 13th Part VII: The New Blood

    ★★★

    Really sucks that we missed out on all the great gore scenes. It is such a fun premise that has a lot of missed potential, but comes to a nice showdown in the climax. Let’s hear it for Kane Hodder and this Jason design fucking kicks ass

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★★

    This is the one I remember the most growing up so it is no coincidence that it is my favorite. Way ahead of its time with its great blend of meta moments, comedy and slasher splatter. Zombie Jason has arrived and he’s awesome

  • The Night House

    The Night House

    ★★★

    This film has some decent spooks and Rebecca Hall totally carries the entire movie with ease. The trauma metaphor is a little tired these days and I think this movie has some bizarre unintentional implications with it.

  • Matilda

    Matilda

    ★★★

    Danny Devito was concerned about packages being left outside all day pre-Amazon, this dude was always ahead of his time

  • Friday the 13th: A New Beginning

    Friday the 13th: A New Beginning

    ★★★

    This movie really goes for it with the nonstop kills and nudity, but overall it feels like it is kind of missing something in comparison to the others.