Jim has logged 173 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
If Looks Could Kill

If Looks Could Kill

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zola

Zola

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
If Looks Could Kill

If Looks Could Kill

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
F9

F9

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kids

The Kids

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Profile

Profile

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drunk Bus

Drunk Bus

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Seance

Seance

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Water Man

The Water Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Finding You

Finding You

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
69: The Saga of Danny Hernandez

69: The Saga of Danny Hernandez

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Disorderlies

Disorderlies

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eat Wheaties!

Eat Wheaties!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Freaks of Nature

Freaks of Nature

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry