élise has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
Grease

Grease

1978
×
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
08
The Intervention

The Intervention

2016
×
Edit this entry  
06
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Girl

Little Girl

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
Edit this entry  
29
My Best Part

My Best Part

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
21
Bye Bye Morons

Bye Bye Morons

2020
×
Edit this entry  
10
Young Adult

Young Adult

2011
×
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
30
Heroes Don't Die

Heroes Don't Die

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Just Like a Woman

Just Like a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Audition

The Audition

2013
×
Edit this entry  
20
Adolescents

Adolescents

2019
×
Edit this entry  
20
Love Affair(s)

Love Affair(s)

2020
×
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
Edit this entry  
05
Adam Devine: Best Time of Our Lives

Adam Devine: Best Time of Our Lives

2019
×
Edit this entry  
02
Max

Max

2019
×
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Summerland

Summerland

2020
×
Edit this entry  
04
Ema

Ema

2019
×
Edit this entry  
31
Born in Jerusalem and Still Alive

Born in Jerusalem and Still Alive

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
Edit this entry  
24
Felicità

Felicità

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
It's Not a Cowboy Movie

It's Not a Cowboy Movie

2012
×
Edit this entry  
10
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Simply Black

Simply Black

2020
×
Edit this entry  
08
Onward

Onward

2020
×
Read the review Edit this entry