Jess has logged 335 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Less Than Human

Less Than Human

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
GUO4

GUO4

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★
Edit this entry  
23
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Caesura

Caesura

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brick

Brick

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Telling Lies in America

Telling Lies in America

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bang Gang (A Modern Love Story)

Bang Gang (A Modern Love Story)

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Edit this entry  
29
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Predator

The Predator

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry