Jess has logged 130 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Matango

Matango

1963
×
★★½
Edit this entry  
16
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Macario

Macario

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Piranha

Piranha

1978
×
★★
Edit this entry  
07
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★
Edit this entry  
02
Gothic

Gothic

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Edit this entry  
02
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★
Edit this entry  
12
Popeye

Popeye

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Edit this entry  
04
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Willow

Willow

1988
×
Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Upside of Anger

The Upside of Anger

2005
×
★★½
Edit this entry  
06
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Independence Day

Independence Day

1996
×
★½
Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry