• Home Sweet Home Alone

    ½

  • Army of Thieves

    ★★★½

  • Eternals

    ★★½

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

  • Maid

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Halloween Kills

    ★★

  • Dune

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★★

  • Gunpowder Milkshake

    ★★

  • Escape Room: Tournament of Champions

    ★★½

  • Infinite

    ★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★

  • Code 8

    ★★★

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Joker

  • Midsommar

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

  • The Souvenir

    ★★★★

  • The Death of Dick Long

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • Escape Room

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Green Book

    ★★

  • Widows

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Upgrade

    ★★★★

  • Black Panther

  • Lean on Pete

    ★★★★

  • Lady Bird

  • Baby Driver

  • Get Out

  • Arrival

  • La La Land

  • Mad Max: Fury Road

  • Interstellar

  • Gone Girl

  • Guardians of the Galaxy

  • The Grand Budapest Hotel

  • Whiplash

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Rust and Bone

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Machete

    ★★★½

  • Inception

  • Four Lions

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

  • The Dark Knight

  • In Bruges

    ★★★★

  • Stardust

    ★★★½

  • Shooter

    ★★★

  • Sky Captain and the World of Tomorrow

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Big Fish

    ★★★½

  • Love Actually

    ★★½

  • The League of Extraordinary Gentlemen

    ★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★

  • Spirited Away

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★

  • Fight Club

  • Pulp Fiction

  • Dazed and Confused

    ★★★★½