• Hamilton

    ★★★★

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

  • Skate Kitchen

    ★★★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Everything Beautiful Is Far Away

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★

  • Golden Exits

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

  • Frances Ha

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★

  • Submarine

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • Happy Together

    ★★★★½

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Twin Peaks

    ★★

  • St. Elmo's Fire

    ½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • House

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • The Phantom of Liberty

    ★★★½

  • Serpico

    ★★★★

  • The Way We Were

    ★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★★

  • 10 Rillington Place

    ★★★½

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★½

  • Persona

    ★★★★

  • Viridiana

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★