jen has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Somewhere

Somewhere

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demolition

Demolition

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Edit this entry  
19
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry