josiah has logged 36 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★
Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
07
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Edit this entry  
01
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry