Michał has logged 53 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★
Edit this entry  
30
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
These Daughters of Mine

These Daughters of Mine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Moonlight Man

The Moonlight Man

2016
×
★½
Edit this entry  
26
2AM: The Smiling Man

2AM: The Smiling Man

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★
Edit this entry  
22
The Void

The Void

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Sugar

Sugar

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Devil

The Devil

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
Lemon

Lemon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Edit this entry  
20
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Edit this entry  
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★½
Edit this entry  
13
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bomb

The Bomb

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spoor

Spoor

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★½
Edit this entry  
10
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ear

The Ear

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rabid

Rabid

1977
×
★★
Edit this entry