James has logged 40 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
End of Summer

End of Summer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Island

Bird Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ground Beneath My Feet

The Ground Beneath My Feet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sivas

Sivas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Leben und Treiben auf dem Viehmarkt

Leben und Treiben auf dem Viehmarkt

1909
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fronleichnamsprozession in Trier

Fronleichnamsprozession in Trier

1909
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Domausgang am Ostersonntag

Domausgang am Ostersonntag

1909
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Domausgang in Trier

Domausgang in Trier

1904
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Autofahrt durch Trier

Autofahrt durch Trier

1903
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Visit to the Champagne Factory Mercier

A Visit to the Champagne Factory Mercier

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flower Parade 1906

Flower Parade 1906

1906
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cavalcade

Cavalcade

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Final Procession at the Octave

Final Procession at the Octave

1911
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dancing Procession at Echternach

Dancing Procession at Echternach

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The St. Willibrordus Ceremonies

The St. Willibrordus Ceremonies

1906
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
From Tulcea to Constanta via Zalau

From Tulcea to Constanta via Zalau

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wind

Wind

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dreamed Path

The Dreamed Path

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home

Home

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Space Dogs

Space Dogs

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Le Navire Night

Le Navire Night

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seven Years in May

Seven Years in May

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In My Room

In My Room

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Afternoon

Afternoon

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ballad of Reading Gaol

The Ballad of Reading Gaol

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Still the Water

Still the Water

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miss Harry's Snake Woman

Miss Harry's Snake Woman

1911
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mustard Footbath

Mustard Footbath

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goodbye and Thank You

Goodbye and Thank You

1906
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Isadora's Children

Isadora's Children

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Blue Flower of Novalis

The Blue Flower of Novalis

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry