James has logged 776 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Faith

Faith

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twist

Twist

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Highway Man

Highway Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Overseas

Overseas

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Exterior/Night

Exterior/Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heart of Killer

Heart of Killer

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
L'amoureux ensorcelé

L'amoureux ensorcelé

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Polite Lunatic

The Polite Lunatic

1905
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Duel Scene from Macbeth

Duel Scene from Macbeth

1905
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mariez-vous donc

Mariez-vous donc

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Falsely Accused

Falsely Accused

1905
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Pipe Dream

A Pipe Dream

1905
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Au jardin zoologique de Paris

Au jardin zoologique de Paris

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
La perruque

La perruque

1905
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Agence matrimoniale

Agence matrimoniale

1905
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Déménagement à la cloche de bois

Déménagement à la cloche de bois

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Le langage des fleurs

Le langage des fleurs

1905
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Eames: The Architect and the Painter

Eames: The Architect and the Painter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Opération chirurgicale

Opération chirurgicale

1905
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Le cireur distrait

Le cireur distrait

1905
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Counterfeiters

The Counterfeiters

1905
×
Read the review Edit this entry  
18
Le déjeuner de minet

Le déjeuner de minet

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
L'assassinat du grand-duc Serge

L'assassinat du grand-duc Serge

1905
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Marknadsfilm från Falkenberg

Marknadsfilm från Falkenberg

1905
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cemetery

Cemetery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barrack Blossoms

Barrack Blossoms

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City of Angels

City of Angels

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cake Walk, Performed by Nouveau Cirque

Cake Walk, Performed by Nouveau Cirque

1905
×
Read the review Edit this entry  
13
National Treasure

National Treasure

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Straßenszenen in Saarbrücken

Straßenszenen in Saarbrücken

1909
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Faraway, So Close!

Faraway, So Close!

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Classmates

Classmates

1908
×
Read the review Edit this entry  
11
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
4 Quarters

4 Quarters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Entire Days Together

Entire Days Together

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Naked Civil Servant

The Naked Civil Servant

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Young Observant

The Young Observant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Now, at Last!

Now, at Last!

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry