Julius has logged 35 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dissolution

Dissolution

2010
×
★★½
Edit this entry  
31
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★
Edit this entry  
31
Raiders of the Lost Ark: The Adaptation

Raiders of the Lost Ark: The Adaptation

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★
Edit this entry  
29
Phantom Love

Phantom Love

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★½
Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★½
Edit this entry  
23
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★½
Edit this entry  
22
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Edit this entry  
21
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Edit this entry  
19
Kitty

Kitty

1945
×
★★★
Edit this entry  
19
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
★★★
Edit this entry  
16
The Last Sunset

The Last Sunset

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Midnight

Midnight

1939
×
★★★
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Alpha Incident

The Alpha Incident

1978
×
★★
Edit this entry  
07
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Us Again

Us Again

2021
×
★★
Edit this entry  
05
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
04
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★
Edit this entry  
04
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Edit this entry  
01
Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pneuma

Pneuma

1983
×
★★★
Edit this entry