Jay has logged 41 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rim of the World

Rim of the World

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
J.D.'s Revenge

J.D.'s Revenge

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Skull

The Skull

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dream Demon

Dream Demon

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Buried Secret of M. Night Shyamalan

The Buried Secret of M. Night Shyamalan

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dug's Special Mission

Dug's Special Mission

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
01
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry