Jay has logged 384 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How Not to Make a Movie

How Not to Make a Movie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rim of the World

Rim of the World

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry