Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Ma

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • Knock Down the House

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Creed II

    ★★★★

  • Unsane

    ★★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★

  • Gone Baby Gone

    ★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 150 Films watched
  • 12.5 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Bird Box

Jan 1

Last Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
77 films
Thriller
47 films
Horror
39 films
Comedy
39 films
Action
32 films
Adventure
26 films
Sci Fi
24 films
Crime
19 films
Mystery
19 films
Fantasy
14 films
USA
117 films
UK
32 films
Canada
16 films
France
14 films
Japan
5 films
Belgium
5 films
China
4 films
Spain
3 films
Germany
2 films
Ireland
2 films
English
141 films
French
13 films
Spanish
8 films
Italian
8 films
Japanese
7 films
Arabic
5 films
Latin
4 films
Chinese
4 films
Dutch
4 films
German
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jay’s most liked review

The Great Hack

★★

I've grown increasingly wary of the narrative, developing primarily in the liberal centre but also beginning to take hold on the left and centre-right, that sinister, external forces are to blame for the march of the authoritarian populists that appears to be in progress across the globe. The movements that…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Open House
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Wonderkid
Average weighted rating:

3.4

Films Jay watched in 2019

  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Finding Dory
  • Small Soldiers
  • The Mummy Returns
  • Air Force One
  • Gone Baby Gone
  • Mary and Max
  • Charlie's Angels
  • Knives Out
  • Last Christmas
  • Zero Day
  • The Irishman
  • Fahrenheit 11/9
  • The Night Eats the World
  • Trick 'r Treat
  • Your Name.
  • Sorry We Missed You
  • In the Tall Grass
  • Battle Royale
  • War of the Worlds
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Terminator: Dark Fate
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Joker
  • Judy
  • It Chapter Two
  • Pain and Glory
  • Ready or Not
  • Crawl
  • Closet Monster
  • The Perfection
  • An Inspector Calls
  • Jonathan
  • Knock Down the House
  • The Great Hack
  • Eighth Grade
  • Dark Phoenix
  • Brightburn
  • Child's Play
  • The Final Girls
  • It Comes at Night
  • Midsommar
  • Spider-Man: Far from Home
  • Taken 2
  • Taken
  • Toy Story 4
  • Ma
  • Godzilla: King of the Monsters
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Avengers: Endgame
  • Greta
  • The Endless
  • Red Joan
  • Summer of 84
  • Await Further Instructions
  • Shazam!
  • Happy as Lazzaro
  • Unicorn Store
  • Pet Sematary
  • #Horror
  • Wild Rose
  • The Open House
  • Goat
  • Knife+Heart
  • Behind the Curve
  • Us
  • Giant Little Ones
  • The Meg
  • Creed II
  • Incredibles 2
  • Tomb Raider
  • Ralph Breaks the Internet
  • Wonderkid
  • The Vanishing
  • Girl
  • Wreck-It Ralph
  • Crazy Rich Asians
  • The Kindergarten Teacher
  • When Harry Met Sally...
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Captain Marvel
  • Under the Tree
  • Cold Pursuit
  • Unsane
  • Slaughterhouse Rulez
  • Halloween
  • Eden Lake
  • On the Basis of Sex
  • A Star Is Born
  • The Final Destination
  • Bohemian Rhapsody
  • Sauvage
  • First Man
  • Widows
  • American Animals
  • If Beale Street Could Talk
  • Cold War
  • A Monster Calls
  • The Children
  • Green Book
  • Happy Death Day 2U
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Old Man & the Gun
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • The Front Runner
  • Doctor Strange
  • Sorry to Bother You
  • King Cobra
  • First Blood
  • Boy Erased
  • What Keeps You Alive
  • Velvet Buzzsaw
  • Escape Room
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Unfriended: Dark Web
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Milk
  • The Fundamentals of Caring
  • A Simple Favor
  • Searching
  • The American Meme
  • Fyre
  • The First Purge
  • Glass
  • Climax
  • The Deal
  • BlacKkKlansman
  • The Children Act
  • Mary Queen of Scots
  • Beautiful Boy
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Next Gen
  • Stan & Ollie
  • T2 Trainspotting
  • Vice
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Colette
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Cloverfield Paradox
  • Revenge
  • Brexit: The Uncivil War
  • Strange Days
  • RBG
  • Postcards from London
  • An Impossible Love
  • Welcome to Marwen
  • The Favourite
  • Bird Box

World Map

Highly rated films Jay is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • The Lighthouse
  • The Farewell

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more