Highest rated films

  • Sicario

    ★★★★★

  • Slow West

    ★★★★★

  • 45 Years

    ★★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★½

  • London Road

    ★★★★½

  • The Legend of Barney Thomson

    ★★★★½

  • The Ecstasy of Wilko Johnson

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★★

  • Love and Death

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★½

  • The Purple Rose of Cairo

    ★★★★½

  • Death in Venice

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 281 Films watched
  • 23.4 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Enemy

Jan 2

Most Watched

It Follows

twice

Kingsman: The Secret Service

twice

Still Alice

twice

Last Film

Spy

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
125 films
Thriller
99 films
Comedy
72 films
Action
71 films
Adventure
46 films
Sci Fi
46 films
Horror
46 films
Crime
35 films
Romance
30 films
Mystery
27 films
USA
192 films
UK
77 films
Germany
20 films
France
17 films
Canada
13 films
Australia
10 films
Italy
7 films
Poland
5 films
Ireland
4 films
Netherlands
4 films
English
263 films
French
24 films
German
21 films
Italian
15 films
Spanish
15 films
Russian
11 films
Polish
6 films
Chinese
5 films
Portuguese
4 films
Japanese
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jay’s most liked review

Jesus Camp

★★★

Hey America, dunno why you keep trying to seek out terrorists and religious fundamentalists in the Middle East when there's millions of them already living on your doorstep.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Code

Films Jay watched in 2015

  • Spy
  • It Follows
  • The Forbidden Room
  • Star Wars: The Force Awakens
  • It's a Wonderful Life
  • Krampus
  • The Good Dinosaur
  • In the Heart of the Sea
  • Sunset Song
  • Appropriate Behavior
  • 3 ½ Minutes, 10 Bullets
  • The Goob
  • The Voices
  • 99 Homes
  • Best of Enemies
  • The Salvation
  • Do I Sound Gay?
  • Spooks: The Greater Good
  • Dope
  • Blackhat
  • Run All Night
  • Carol
  • Bridge of Spies
  • Strictly Ballroom
  • Death in Venice
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Lady in the Van
  • Brooklyn
  • Super 8
  • Man Up
  • Not Safe for Work
  • Time Lapse
  • Parallels
  • Two Days, One Night
  • The Fountain
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Blue Valentine
  • Creepshow
  • Tangerine
  • Steve Jobs
  • Get the Gringo
  • The Inbetweeners 2
  • A Coffee in Berlin
  • He Named Me Malala
  • The November Man
  • Kill Your Friends
  • Common
  • Love Actually
  • The Running Man
  • Boys
  • Up in the Air
  • Suffragette
  • Frank
  • The Nightmare
  • Taxi
  • Halloween
  • Under the Skin
  • Spectre
  • What We Do in the Shadows
  • The Lobster
  • Macbeth
  • Fear Itself
  • Circle
  • The Walk
  • Deathgasm
  • Portal to Hell!!!
  • The Corpse of Anna Fritz
  • Darling
  • 20 Hz
  • These Final Hours
  • Heir
  • Excess Flesh
  • El Gigante
  • Goodnight Mommy
  • The Road Within
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Serial Mom
  • Insurgent
  • The Martian
  • Creep
  • High Fidelity
  • Would You Rather
  • Still Life
  • The Killing of Sister George
  • Dancer in the Dark
  • Victim
  • Made in Dagenham
  • Clue
  • Sicario
  • Huie's Sermon
  • The Gamechangers
  • God's Angry Man
  • The Hourglass Sanatorium
  • Everest
  • The Visit
  • Caché
  • The Town that Dreaded Sundown
  • Lethal Weapon 2
  • The Messenger
  • Nuns on the Run
  • Irrational Man
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Lethal Weapon
  • Hitman: Agent 47
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Ricki and the Flash
  • How to Change the World
  • American Ultra
  • Pixels
  • No Escape
  • 45 Years
  • A Nightmare on Elm Street
  • Big Game
  • American Pie 2
  • Black Rock
  • Six Shooter
  • Hulk
  • The Purple Rose of Cairo
  • The Wolfpack
  • Sinister
  • American Pie
  • The Trotsky
  • Face/Off
  • Cop Car
  • Panic Room
  • Absolutely Anything
  • The Wedding
  • Batman & Robin
  • Air Force One
  • Mommy
  • The Gift
  • The Diary of a Teenage Girl
  • No Good Deed
  • Sleeper
  • Batman Forever
  • Batman Returns
  • The Normal Heart
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • 52 Tuesdays
  • Batman
  • The World's End
  • The Ecstasy of Wilko Johnson
  • The Salt of the Earth
  • Fantastic Four
  • Walkover
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Unfriended
  • Zodiac
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Lava
  • Paper Towns
  • Inside Out
  • Night Train
  • Mission: Impossible III
  • The Legend of Barney Thomson
  • Mission: Impossible II
  • Raising Cain
  • Crimes and Misdemeanors
  • Ant-Man
  • Ashes and Diamonds
  • Dear White People
  • Mission: Impossible
  • Hidden Agenda
  • Magic Mike XXL
  • Return of the Jedi
  • Magic Mike
  • The Empire Strikes Back
  • Terminator Genisys
  • Star Wars
  • Amy
  • The Third Man
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • San Andreas
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Year We Thought About Love
  • G.B.F.
  • Terminator Salvation
  • Slow West
  • Knock Knock
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • We Are What We Are
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Good Bye Lenin!
  • Hannah and Her Sisters
  • The Wave
  • Love and Death
  • Jurassic World
  • London Road
  • Cry of the City
  • Listen Up Philip
  • Meet the Hitlers
  • Luchadora
  • Shock Waves
  • Dark Horse
  • Predestination
  • Reindeer Games
  • Hush
  • Asylum
  • The House on Sorority Row
  • The Parole Officer
  • Kingsman: The Secret Service
  • Poltergeist III

See all 281

World Map

Highly rated films Jay is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Son of Saul
  • Don't Be Bad
  • Our Little Sister

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more