Highest rated films

  • The Kings of Summer

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • This Is the End

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • Kill Your Darlings

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★½

  • Drive

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • Detachment

    ★★★★★

  • Berberian Sound Studio

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 271 Films watched
  • 22.6 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

Manhattan

Jan 7

Last Film

The Ninth Configuration

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
115 films
Thriller
77 films
Comedy
62 films
Horror
62 films
Crime
38 films
Action
37 films
Sci Fi
36 films
Romance
31 films
Mystery
27 films
Animation
25 films
USA
179 films
UK
43 films
France
28 films
Canada
18 films
Germany
11 films
Ireland
8 films
Spain
6 films
Sweden
6 films
Belgium
5 films
Denmark
4 films
English
245 films
French
24 films
Spanish
10 films
German
9 films
Russian
5 films
Swedish
5 films
Italian
4 films
Arabic
4 films
Polish
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jay’s most liked review

Y Tu Mamá También

★★★★★

Directed by - Alfonso Cuarón
Written by - Alfonso Cuarón and Carlos Cuarón
Starring - Maribel Verdú, Gael Garcia Bernal, Diego Luna, Juan Carlos Remolina, Silverio Palacios, Andrés Almeida, Ana López Mercado and María Aura
Narrated by - Daniel Giménez Cacho

Sex; it’s sticky, it’s embarrassing and – even in…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Good Day to Die Hard
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Hollow

Films Jay watched in 2013

  • The Ninth Configuration
  • American Mary
  • Saving Mr. Banks
  • 42
  • Robot & Frank
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Maniac
  • Troll Hunter
  • The Awakening
  • An Adventure in Space and Time
  • Scrooged
  • Stand by Me
  • Olympus Has Fallen
  • The Broken Circle Breakdown
  • The Patience Stone
  • The Place Beyond the Pines
  • Don Jon
  • What Maisie Knew
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Captain Phillips
  • Elysium
  • Philomena
  • Don't Ever Wipe Tears Without Gloves
  • Evil Dead
  • The Inbetweeners Movie
  • Prisoners
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Kill Your Darlings
  • One Direction: This Is Us
  • Spring Breakers
  • Behind the Candelabra
  • Warm Bodies
  • Gangster Squad
  • Stories We Tell
  • Body Double
  • The World's End
  • Gravity
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Sexual Chronicles of a French Family
  • Dressed to Kill
  • Frances Ha
  • Percy Jackson: Sea of Monsters
  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
  • Hellbent
  • A Room with a View
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Way Way Back
  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult
  • Shivers
  • Trance
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • The Night of the Doctor
  • Cleanflix
  • The Trials of Henry Kissinger
  • No
  • The Spirit of '45
  • Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism
  • The Thing
  • Mud
  • The Hunger Games
  • The Ventriloquist
  • Lifted
  • Oktapodi
  • The Fog
  • Doodlebug
  • Sunshine
  • How I Live Now
  • The Black Hole
  • Creature Comforts
  • Pixels
  • How They Get There
  • Carn
  • The Punisher: Dirty Laundry
  • One Man Band
  • Rejected
  • La luna
  • Paperman
  • Now You See Me
  • This Is the End
  • 8 Butterflies
  • No Way Out
  • Dark Times
  • Tufty
  • Suckablood
  • Recorded Live
  • Blinky™
  • The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon
  • Halloween
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Fly
  • Eel Girl
  • The Sleepover
  • Perished
  • Cutting Moments
  • Psycho II
  • Red Balloon
  • Bugcrush
  • Head Over Heels
  • Fresh Guacamole
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • Adam and Dog
  • Oblivion
  • Please Say Something
  • Good Vibrations
  • The Odd Sound Out
  • Umbra
  • At Land
  • Meditation on Violence
  • Ritual in Transfigured Time
  • Meshes of the Afternoon
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • A Study in Choreography for Camera
  • Mr. Nobody
  • Ensemble for Somnambulists
  • White House Down
  • The Life and Death of a Pumpkin
  • The Last Strands of Man
  • Curse of Chucky
  • You Ought to Be in Pictures
  • The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics
  • Cousin Ben Troop Screening
  • World War Z
  • Nothing About Nothing
  • Next Floor
  • Hollow
  • Lavatory Lovestory
  • Noah
  • Iron Man 3
  • Six Shooter
  • The Kings of Summer
  • When Life Departs
  • For the Birds
  • Annie Hall
  • Blue Jasmine
  • The Bead Game
  • Geri's Game
  • Validation
  • Fear of Flying
  • The Call
  • In the Loop
  • Kitchen Sink
  • Mona Lisa Descending a Staircase
  • Slug Invasion
  • Friday the 13th
  • The House That Drips Blood on Alex
  • Lovefield
  • Lazy Teenage Superheroes
  • Recount
  • I Don't Want to Go Back Alone
  • Before Midnight
  • The Conversation
  • Pain & Gain
  • Dawn of the Dead
  • This Film Is Not Yet Rated
  • Roman Polanski: Wanted and Desired
  • The Skin I Live In
  • Zeitgeist
  • Crank
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Battleship Potemkin
  • Commando
  • Nightmares in Red, White and Blue
  • Melancholia
  • Catfish
  • Con Air
  • Match Point
  • A Fish Called Wanda
  • Killing Bono
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • The Game
  • Wild at Heart
  • Jurassic Park
  • Dogtooth
  • 50/50
  • Code Unknown
  • Equilibrium
  • Bad Education
  • Broadway Danny Rose
  • Teeth
  • Man of Steel
  • Superbad
  • Double Jeopardy
  • The Expendables 2
  • FDR: American Badass!
  • Straw Dogs
  • Mystic River
  • North Sea Texas
  • Spy Hard
  • Cutting Class
  • The Cabin in the Woods
  • Dog Day Afternoon
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Benny's Video
  • Possession
  • Bait
  • Kill List
  • The Impossible
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Misery
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

See all 271

World Map

Highly rated films Jay is yet to see

  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Like Father, Like Son
  • Inside Llewyn Davis
  • A Wolf at the Door
  • The Great Beauty

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more