• Aniara

    Aniara

    ★★★★

    Trailer

    Directors: Pella Kagerman & Hugo Lilja
    Writers: Pella Kagerman & Hugo Lilja, and adapted from the epic poem by Harry Martinson
    Cast: Emelie Garbers, Bianca Cruzeiro, Arvin Kananian & Anneli Martini
    Runtime: 106m


    "We are in a sarcophagus. A coffin. That's all we know with certainty."


    Leaving behind an Earth ravaged by war and climate change, the vast, lavish space liner Ariana promises to transport its passengers to their new lives on Mars in as little as three weeks. Built to replicate…

  • Summer of 85

    Summer of 85

    ★★★★

    Trailer

    Director: François Ozon
    Writer: François Ozon, and adapted from the novel "Dance on My Grave" by Aidan Chambers
    Cast: Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Phillippine Velge, Valeria Bruni Tedeschi, Melvil Poupaud & Isabelle Nanty
    Runtime: 100m


    "Lean into the movement... let yourself go."


    There's a moment towards the end of François Ozon's Summer of 85 in which Alex (Lefebvre), our broken protagonist, exorcises all of his fury and frustration in a dance to Rod Stewart's 'Sailing', that is reminiscent of the…

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★

    Trailer

    Director: Josh Boone
    Writers: Josh Boone & Knate Lee, and adapted from the comic-book series of the same name by Chris Claremont & Bob McLeod
    Cast: Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Alice Braga, Blu Hunt & Henry Zaga
    Runtime: 94m


    "This isn't a hospital. It's a cage."


    The New Mutants might well be one of the unluckiest films of all time. Having languished in development limbo for almost three years, during which time franchise ownership rights switched hands and reshoots never…

  • Distant Voices, Still Lives

    Distant Voices, Still Lives

    ★★★★

    Trailer

    Director: Terence Davies
    Writer: Terence Davies
    Cast: Pete Postlethwaite, Freda Dowie, Lorraine Ashbourne, Angela Walsh, Dean Williams & Jean Boht
    Runtime: 85m


    "And then we'd slide down some old cellar door // We'd slide and slide 'til our pants got tore // And then we'd have to go home and get in our bed // While our mother got busy with the needle and thread // Oh boy, what joy we had in barefoot days."


    Snapshots of memories both good…

  • County Lines

    County Lines

    ★★★★

    Trailer

    Director: Henry Blake
    Writer: Henry Blake
    Cast: Conrad Khan, Harris Dickinson, Ashley Madekwe, Chizzy Akudolu, Marcus Rutherford, Johanna Stanton, Tabitha Milne-Price & Carlyss Peer
    Runtime: 90m


    "You know what the acceptable loss in your business is? You. You're the acceptable loss."


    A dark, passionate and deeply necessary film about a multi-million pound industry built on the exploitation of children, Henry Blake's County Lines follows in the grand tradition of British social realist cinema to tell a story that demands attention.…

  • Bacurau

    Bacurau

    ★★★★

    Trailer

    Directors: Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles
    Writers: Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles
    Cast: Sônia Braga, Udo Kier, Bárbara Colen, Thomas Aquino & Silvero Pereira
    Runtime: 132m


    "A man is judged by the evil he does, not the good."


    A brutal and devastating repudiation of Brazilian politics in the era of Bolsonaro, the genre-bending Bacurau fuses the narrative traits of the classic Italian western, the comic sensibilities of a pitch black satire and a few tropes more closely associated with dystopian…

  • Strasbourg 1518

    Strasbourg 1518

    ★★★

    Available on BBC iPlayer

    Director: Jonathan Glazer
    Writer: Jonathan Glazer
    Cast: Andrey Berezin, Botis Seva, Kaori Ito, Oleg Stepanov & Tsai-Chin Yu
    Runtime: 10m


    "In the morning... when I wake up... for ten seconds... I am free."


    Early lockdown fever, madness and paranoia, as told through the medium of dance.

    The title of Jonathan Glazer's short film references a "plague" of inexplicable, uncontrollable dancing in Strasbourg in 1518, in which some people are said to have quite literally danced themselves to…

  • Weekend

    Weekend

    ★★★★★

    Trailer

    Director: Andrew Haigh
    Writer: Andrew Haigh
    Cast: Tom Cullen & Chris New
    Runtime: 97m


    "Straight people like us as long as we conform and we behave by their little rules. Imagine your friends if you suddenly started getting all... political about being a fag, or you got suddenly, like, camp and swishy or talked about rimming all the time."


    Andrew Haigh's Weekend is explicit, not just in its frank and honest portrayal of gay sex but also in its exploration…

  • Emma.

    Emma.

    ★★

    Trailer

    Director: Autumn de Wilde
    Writer: Eleanor Cotton, and adapted from the novel of the same name by Jane Austen
    Cast: Anya Taylor-Joy, Josh O'Connor, Johnny Flynn, Callum Turner, Mia Goth, Miranda Hart & Bill Nighy
    Runtime: 120m


    "If a woman doubts if she should accept a man or not, she certainly ought to refuse him."


    With a few exceptions, this genre of film does little for me. The quaintness of the narrative, combined with Eleanor Cotton's failure to modernise Austen's…

  • Valerie and Her Week of Wonders

    Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★

    Trailer

    Director: Jaromil Jireš
    Writers: Jaromil Jireš, Ester Krumbachová & Jiří Musil, and adapted from the novel of the same name by Vítězslav Nezval
    Cast: Jaroslava Schallerová, Helena Anýžová, Petr Kopřiva & Jiří Prýmek
    Runtime: 73m


    "I'd give anything to be young again, like you."


    Valerie and Her Week of Wonders is an enigma. There is a deliberate obtuseness to the narrative that makes it difficult to decipher, and Jireš screenplay shares far more in common with Hermetic poetry than prose. Nonetheless,…

  • Class Action Park

    Class Action Park

    ★★★

    Trailer

    Directors: Seth Porges & Chris Charles Scott III
    Narrator: John Hodgman
    Runtime: 90m


    "Gene Mulvihill had a vision of a place where there were no rules: something between Ayn Rand and Lord of the Flies."


    If a novelist pitched Action Park as a metaphor for the gross excesses of Reaganite America and runaway capitalism, they'd probably be dismissed as a hack. Yet Eugene Mulvihill's sprawling amusement park, situated in the mountains of Vernon, New Jersey, was just that: a lethal…

  • Heartstone

    Heartstone

    ★★★

    Trailer

    Director: Guðmundur Arnar Guðmundsson
    Writer: Guðmundur Arnar Guðmundsson
    Cast: Baldur Einarsson, Blær Hinriksson, Diljá Valsdóttir & Katla Njálsdóttir
    Runtime: 129m


    "Just stop being so weird. Then everything will be fine."


    Set in a rural Icelandic town, Heartstone is a film about two boys - Thor (Einarsson) and Kristján (Hinriksson) - on the cusp of adolescence who are trying to make sense of all the messy, grubby, confusing feelings that complement those first painful strides through early puberty and burgeoning sexuality.…