Jay has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
One & Two

One & Two

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Becoming

Becoming

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Consequences

Consequences

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Departure

Departure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evita

Evita

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gypsy: Live from the Savoy Theatre

Gypsy: Live from the Savoy Theatre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stranger

The Stranger

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red Devil

Red Devil

2019
×
★★
Edit this entry  
08
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Greed

Greed

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spring

Spring

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry