Jay has logged 195 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
21
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Walking with Beasts

Walking with Beasts

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Walking With Dinosaurs

Walking With Dinosaurs

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lolita Vibrator Torture

Lolita Vibrator Torture

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Return to Sleepaway Camp

Return to Sleepaway Camp

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man with Wax Faces

The Man with Wax Faces

1914
×
★★½
Edit this entry  
01
Andalusian Superstition

Andalusian Superstition

1912
×
★★★½
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In a Thicket

In a Thicket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before the Dinosaurs: Walking with Monsters

Before the Dinosaurs: Walking with Monsters

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Office Lady Rape: Disgrace!

Office Lady Rape: Disgrace!

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
At the Waterfront After the Social: The Legacy of Sleepaway Camp

At the Waterfront After the Social: The Legacy of Sleepaway Camp

2014
×
Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Cleopatra

Cleopatra

1917
×
Read the review Edit this entry  
11
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Socrates

Socrates

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Danse du papillon

Danse du papillon

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

1899
×
★★★
Edit this entry  
03
Danse fleur de lotus

Danse fleur de lotus

1897
×
★★★
Edit this entry  
03
Pierrette's Escapades

Pierrette's Escapades

1900
×
★★½
Edit this entry  
02
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1879
×
★★★½
Edit this entry  
31
2012

2012

2009
×
★½
Edit this entry  
31
Corbett and Courtney Before the Kinetograph

Corbett and Courtney Before the Kinetograph

1894
×
★★½
Edit this entry  
31
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry