JamesSlaymaker has logged 36 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Senza mostra

Senza mostra

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soviet Toys

Soviet Toys

1924
×
★★½
Edit this entry  
27
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Mystery of Picasso

The Mystery of Picasso

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Unfaithful Wife

The Unfaithful Wife

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Just Before Nightfall

Just Before Nightfall

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Detective

Detective

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Plagiarists

The Plagiarists

2019
×
Edit this entry  
18
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★
Edit this entry  
16
The Eleventh Year

The Eleventh Year

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Sixth Part of the World

A Sixth Part of the World

1926
×
★★★★
Edit this entry  
16
Emma.

Emma.

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★½
Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Psy-Warriors

Psy-Warriors

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
10
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Edit this entry  
06
The Train Rolls On

The Train Rolls On

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Another Occupation

Another Occupation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Edit this entry  
06
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Talking Picture

A Talking Picture

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Not Dead Yet

Not Dead Yet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lunch Break

Lunch Break

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry