JamesSlaymaker has logged 489 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Film catastrophe

Film catastrophe

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
Edit this entry  
29
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Cordillera of Dreams

The Cordillera of Dreams

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
L'incomparable du non-comparable

L'incomparable du non-comparable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Movie That Invites Pausing

Movie That Invites Pausing

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
28
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
27
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1956
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
25
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')

Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Future

The Future

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
23
The Year of the Discovery

The Year of the Discovery

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Some Kind of Connection

Some Kind of Connection

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Autumn Mists

Autumn Mists

1929
×
★★★
Edit this entry  
22
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Salt of Tears

The Salt of Tears

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Metrotopia

Metrotopia

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
iDead

iDead

2011
×
★★
Edit this entry  
19
Overnight

Overnight

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Kinopoezd - Cinetrain

Kinopoezd - Cinetrain

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Araya

Araya

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
Three Sisters

Three Sisters

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spiral Jetty

Spiral Jetty

1970
×
★★★★
Edit this entry  
17
For Ever Mozart

For Ever Mozart

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Level Five

Level Five

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Trasparenze

Trasparenze

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Guests

The Guests

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Inflation

Inflation

1928
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ashes

Ashes

2012
×
★★★★½
Edit this entry