Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Owl's Legacy

The Owl's Legacy

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
8th Annual On Cinema Oscar Special

8th Annual On Cinema Oscar Special

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
In the City of Sylvia

In the City of Sylvia

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The River

The River

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Moonfleet

Moonfleet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
14
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Pond

Black Pond

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
King Lear

King Lear

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Media Project

The Media Project

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Trap

The Trap

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Forgotten Faces

The Forgotten Faces

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Serenity

Serenity

2019
×
½
Edit this entry  
03
Privilege

Privilege

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Notturno

Notturno

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Road to Nowhere

Road to Nowhere

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Luce

Luce

2019
×
Edit this entry  
26
Travel Songs

Travel Songs

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
JLG/JLG: Self-Portrait in December

JLG/JLG: Self-Portrait in December

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Eight Hours Don't Make a Day

Eight Hours Don't Make a Day

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
14
Letter to Freddy Buache

Letter to Freddy Buache

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
½
Edit this entry  
09
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
★★★★
Edit this entry