Highest rated films

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★½

  • Happiest Season

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Time

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 618 Films watched
  • 51.5 Average per month
  • 11.9 Average per week

Milestones

First Film

Jojo Rabbit

Jan 1

Most Watched

Little Women

4 times

Happiest Season

3 times

Jojo Rabbit

3 times

The Godfather

twice

The Lord of the Rings: The Return of the King

twice

Last Film

For the Birds

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
395 films
Comedy
170 films
Thriller
117 films
Adventure
112 films
Romance
107 films
Action
90 films
Fantasy
84 films
Crime
72 films
Animation
60 films
Sci Fi
56 films
USA
480 films
UK
89 films
France
75 films
Australia
37 films
Japan
30 films
Germany
27 films
Canada
23 films
China
17 films
New Zealand
15 films
Belgium
13 films
English
551 films
French
105 films
Spanish
47 films
German
45 films
Japanese
37 films
Italian
36 films
Chinese
23 films
Russian
23 films
Arabic
16 films
Latin
11 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 189 Added 179

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

James’s most liked review

Under the Skin

Under the Skin

★★★★★

What is it to be human? This question seeps through the duration of Under the Skin in an intoxicating manner. Scarlett Johansson's performance as an other-worldly being preying on humanity is alluringly terrifying, yet it slowly peels back to reveal layers of empathy and attempts at understanding.

That empathy is…

More reviews

James’s most liked list

Moonlight
Mad Max: Fury Road
Silence

2010's Top 100

My definitive must see watch-list for the decade.
-No franchise entries (with 1 blatant exception)
-No Documentaries (i just dont know how to rank them)
-No more than 1 film per director
-Some personal favourites left off to ensure the list is as expansive as possible

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Westall 66: A Suburban UFO Mystery
Average weighted rating:

3.2

Films James watched in 2020

  • For the Birds
  • Toy Story 2
  • A Bug's Life
  • Geri's Game
  • Knick Knack
  • Tin Toy
  • Red's Dream
  • Luxo Jr.
  • The Adventures of André and Wally B.
  • Toy Story
  • Mangrove
  • Soul
  • Cléo from 5 to 7
  • Promising Young Woman
  • Nomadland
  • La Pointe-Courte
  • City Hall
  • We Can Be Heroes
  • Wonder Woman 1984
  • Last and First Men
  • The Walk
  • Mikey and Nicky
  • Welcome to Marwen
  • Dick Johnson Is Dead
  • Relic
  • Deerskin
  • Time
  • Ishtar
  • The Heartbreak Kid
  • A New Leaf
  • Monsoon
  • Wolfwalkers
  • Palm Springs
  • Flight
  • Big Eyes
  • Mars Attacks!
  • Ed Wood
  • Pee-wee's Big Adventure
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Frankenweenie
  • Planet of the Apes
  • Corpse Bride
  • Big Fish
  • Sleepy Hollow
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Undine
  • Lingua Franca
  • Bright Star
  • Something's Gotta Give
  • The Prom
  • In the Cut
  • The Portrait of a Lady
  • Holy Smoke
  • The Piano
  • An Angel at My Table
  • Sweetie
  • Blackhat
  • Public Enemies
  • Miami Vice
  • Collateral
  • Ali
  • The Insider
  • Heat
  • The Last of the Mohicans
  • Manhunter
  • The Keep
  • Thief
  • Spontaneous
  • She Dies Tomorrow
  • Sound of Metal
  • First Cow
  • Night Moves
  • Meek's Cutoff
  • Brazil
  • Wendy and Lucy
  • Old Joy
  • River of Grass
  • Blue Is the Warmest Color
  • How Do You Know
  • Beowulf
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Spanglish
  • La Haine
  • Rear Window
  • As Good as It Gets
  • I'll Do Anything
  • Broadcast News
  • Citizen Kane
  • Terms of Endearment
  • Girlhood
  • Water Lilies
  • Dracula
  • Happiest Season
  • Ema
  • Hollow Man
  • Starship Troopers
  • Showgirls
  • Kajillionaire
  • Shithouse
  • Basic Instinct
  • Happiest Season
  • The Nest
  • Happiest Season
  • Total Recall
  • RoboCop
  • Flesh + Blood
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Never Rarely Sometimes Always
  • On the Rocks
  • The Beguiled
  • The Bling Ring
  • Somewhere
  • Marie Antoinette
  • Lost in Translation
  • The Virgin Suicides
  • A Christmas Carol
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Hillbilly Elegy
  • Cast Away
  • What Lies Beneath
  • The Social Network
  • Mank
  • American Graffiti
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Apocalypse Now
  • The Craft: Legacy
  • The Sound of Music
  • A Star Is Born
  • Sunset Boulevard
  • Contact
  • Forrest Gump
  • Marriage Story
  • Downriver
  • Holding the Man
  • 52 Tuesdays
  • Hocus Pocus
  • Snowtown
  • Night Out
  • The Set
  • Love and Other Catastrophes
  • The Well
  • Head On
  • Muriel's Wedding
  • The Sum of Us
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • Death Becomes Her
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Roald Dahl's The Witches
  • The Conversation
  • Rebecca
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Akira
  • The Godfather
  • Romancing the Stone
  • I Wanna Hold Your Hand
  • Used Cars
  • Full Metal Jacket
  • Eyes Wide Shut
  • The World's End
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Shape of Water
  • Ponyo
  • Princess Mononoke
  • Fatal Attraction
  • A Nightmare on Elm Street
  • Barry Lyndon
  • Weathering with You
  • Spartacus
  • 2001: A Space Odyssey
  • Lolita
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • 10 Things I Hate About You
  • Moulin Rouge!
  • Paths of Glory
  • The Killing
  • Killer's Kiss
  • Fear and Desire
  • Colossal
  • The Old Guard
  • Beyond the Lights
  • The Secret Life of Bees
  • Moonlight
  • Love & Basketball
  • Polytechnique
  • The Kindergarten Teacher
  • All That Jazz
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Boys in the Band
  • The Boys in the Band
  • The Shallows
  • An Elephant Sitting Still
  • A Hidden Life
  • Eastern Boys
  • BPM (Beats per Minute)
  • Long Day's Journey Into Night

See all 618

World map

Highly rated films James is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • My First Summer
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more