James has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Citizens Band

Citizens Band

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clifford

Clifford

1994
×
★★
Edit this entry  
25
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★½
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
X2

X2

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don Jon

Don Jon

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★½
Edit this entry  
25
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Better Days

Better Days

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★½
Edit this entry  
22
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Colette

Colette

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Opera

Opera

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry