JamesM has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
Edit this entry  
31
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
Edit this entry  
28
The Tenant

The Tenant

1976
×
Edit this entry  
28
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
Edit this entry  
28
J.D.'s Revenge

J.D.'s Revenge

1976
×
Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
26
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
Edit this entry  
26
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Annie

Annie

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
Edit this entry  
26
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
Edit this entry  
14
Mabuse in Mind

Mabuse in Mind

1985
×
Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
Edit this entry  
31
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
27
The Changeling

The Changeling

1980
×
Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
Edit this entry  
25
Shivers

Shivers

1975
×
Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

1972
×
Edit this entry  
20
Tabu

Tabu

1931
×
Edit this entry  
12
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
11
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
Edit this entry  
07
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
Edit this entry  
06
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
Edit this entry  
05
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
Edit this entry  
30
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
Edit this entry  
29
Elephant Boy

Elephant Boy

1937
×
Edit this entry  
28
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
Edit this entry  
26
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
Edit this entry  
25
Alice

Alice

1988
×
Edit this entry  
24
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Edit this entry