• Edward II

    Edward II

    ★★★½

    At Home, 16mm

  • The Moonshine War

    The Moonshine War

    ★★★★

    At Home, 16mm

  • The Missouri Breaks

    The Missouri Breaks

    ★★★½

    At Home, 16mm

  • Last Summer

    Last Summer

    ★★★★½

    At Home, 16mm

  • Seven

    Seven

    ★★★

    At Home, 16mm, tv cut

  • Sid & Nancy

    Sid & Nancy

    ★★★½

    At Home, 16mm

  • Panic in the Streets

    Panic in the Streets

    Jumping on the Covid-19 viewing bandwagon here.

    Widmark and Palance both great here plus some compelling faces along the way. Love the real locations, particularly the banana/coffee warehouse chase at the end.

    Very procedural though, a bit too much as it scantly mounts the dramatic tension/excitement that it needs.

    Contrary to the title however, the streets remain free of panic. That’s a little irksome.

  • Kenneth Anger - Magier des Untergrundfilms

    Kenneth Anger - Magier des Untergrundfilms

    ★★★½

    Amazing that this doc crew was on-hand for the filming of Lucifer Rising, illuminating so much of Anger’s methodology - particularly just how scrappy and nearly single-handed these productions were. Really makes the imagery therein all the more impressive.

    I wish the doc had chosen to subtitle Anger’s interview portions, rather than have the narrator dub over the translations. That’s really the only gripe I have with this, otherwise this is a must for fans of KA. Would love to see this restored at some point.

  • The Barefoot Contessa

    The Barefoot Contessa

    Huge disappointment. Always thought this was going to be a sure-bet masterpiece but this one is mostly just a ho-hum melodramatic yarn with some cosmopolitan window dressing.

    Sure, Ava Gardner gives a stellar performance - but the film basically just sets her dynamic, self-reliant character up for two hours of disappearing into one shitty relationship after another with a parade of rich assholes until the life is literally sapped out of her.

    Like African Queen, Cardiff's photography isn't even at his most competent.

    Suddenly, Last Summer is some crazed fun, but I'm thinking maybe I'm just not into Mankiewicz.

    Oh well.

  • The African Queen

    The African Queen

    ★★★

    Minor Huston for sure. I was excited to see my man Robert Morley again after seeing Beat The Devil so recently, then they kill him off at the very beginning. No matter, I didn't care for his wack-ass Christian missionary character anyway.

    Bogart is def charming and Cardiff's cinematography is competent but not top-tier. Most of the action sequences here are really underwhelming and resolve themselves almost without any real conflict. They float this goddamn steamboat off a roaring waterfall…

  • The Scenic Route

    The Scenic Route

    ★★½

    The jury is still out on Rappaport for me.
    The last time I gave him a shot was about 15 years ago, with Rock Hudson's Home Movies and Journals of Jean Seberg, which I remember as being interesting enough but didn't really kick off an exploration of his work.

    This one probably deserved more of my attention than my stoned-late-on-a-worknight self could afford it - I certainly wasn't in the right headspace for it and tuned out for almost all…

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★

    Film Forum, DCP

    Glad I put this one off to watch in a theater. Some really great stuff here, from the fantastical long takes to the atmospheric rural settings to the unforgettable bovine tracer-bullet debacle.
    Only thing that holds this back from being an outright masterpiece is that there's very little narrative to hook you in. It's really just a straight-shot odyssey of a child's horrific experiences during the war. There aren't really characters per-se as much as there are experiences. Not that this is a bad thing, but it's not quite something you can totally sink your teeth into.