James has logged 92 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ride

Ride

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wind

Wind

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Purl

Purl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Rambo

Rambo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Loop

Loop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Turbo

Turbo

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doom

Doom

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Race

Death Race

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry