James has logged 588 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasyte -the maxim-

Parasyte -the maxim-

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kevin Hart: Zero F**ks Given

Kevin Hart: Zero F**ks Given

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stay

Stay

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hellsing

Hellsing

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chapter 27

Chapter 27

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Talent of the Hornet

The Talent of the Hornet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry