nora has logged 64 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Platoon

Platoon

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog

Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Better Days

Better Days

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silver Horde

The Silver Horde

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Disque 957

Disque 957

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Arabesque

Arabesque

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Celles qui s'en font

Celles qui s'en font

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Met My Love Again

I Met My Love Again

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Caught in the Rain

Caught in the Rain

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barbary Coast

Barbary Coast

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girls About Town

Girls About Town

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rockabye

Rockabye

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Professor

The Professor

1919
×
Read the review Edit this entry  
11
Recreation

Recreation

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Artist's Dilemma

The Artist's Dilemma

1901
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry