nora has logged 56 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cave of the Yellow Dog

The Cave of the Yellow Dog

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
David Crosby: Remember My Name

David Crosby: Remember My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ariel

Ariel

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manifesto

Manifesto

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombies

Zombies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Night

Last Night

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scott Walker: 30 Century Man

Scott Walker: 30 Century Man

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cigarette

Cigarette

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Islet

Islet

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nothing's the Same

Nothing's the Same

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
River Rites

River Rites

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where Am I?

Where Am I?

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Nauru 1973

Nauru 1973

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Come Soft Rains

There Will Come Soft Rains

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Revenge

Revenge

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tail

The Tail

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tramway

Tramway

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Let It Be

Let It Be

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry