Jake has logged 333 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Showrunners: The Art of Running a TV Show

Showrunners: The Art of Running a TV Show

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
Under the Cherry Moon

Under the Cherry Moon

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Under the Starry Sky

Under the Starry Sky

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Terence Davies Trilogy

The Terence Davies Trilogy

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Puppetmaster

The Puppetmaster

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Iguana

Iguana

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Good Men, Good Women

Good Men, Good Women

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pride

Pride

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★½
Edit this entry  
24
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry