Jake James Kath has logged 233 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pottersville

Pottersville

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Secret

In Secret

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Assholes

Assholes

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Tomie: Unlimited

Tomie: Unlimited

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Year of the Hedgehog

Year of the Hedgehog

×
★★★
Edit this entry  
23
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Feng Shui

Feng Shui

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Gothic

American Gothic

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Guard from the Underground

The Guard from the Underground

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry