J. Winston has logged 34 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aren't You Happy?

Aren't You Happy?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Triple Agent

Triple Agent

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Einstein on the Beach: The Changing Image of Opera

Einstein on the Beach: The Changing Image of Opera

1985
×
★★½
Edit this entry  
29
Book of Days

Book of Days

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ellis Island

Ellis Island

1981
×
★★½
Edit this entry  
28
Four American Composers: Robert Ashley

Four American Composers: Robert Ashley

1983
×
★★½
Edit this entry  
28
Four American Composers: Philip Glass

Four American Composers: Philip Glass

1983
×
★★½
Edit this entry  
27
Four American Composers: John Cage

Four American Composers: John Cage

1983
×
★★½
Edit this entry  
27
Victor in Paradise

Victor in Paradise

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Falls

The Falls

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
All the Ships at Sea

All the Ships at Sea

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Caterina

Caterina

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sudden Manhattan

Sudden Manhattan

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Honeymoon

Honeymoon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We're All Still Here

We're All Still Here

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fado, Major and Minor

Fado, Major and Minor

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Régime sans pain

Régime sans pain

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Insomniac on the Bridge

The Insomniac on the Bridge

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Vivarium

Vivarium

2019
×
★½
Edit this entry  
03
Dialogues of the Exiles

Dialogues of the Exiles

1975
×
★★½
Edit this entry  
03
The Suspended Vocation

The Suspended Vocation

1978
×
★★½
Edit this entry  
02
Bérénice

Bérénice

1983
×
★★½
Edit this entry